Malowanie ścian w sposób dekoracyjny cieszy się coraz większą popularnością. Obecnie właściciele mieszkań oraz domów chętnie odchodzą od standardowego malowania, stawiając na bardziej kreatywne rozwiązania. Dowiedz się, jak możesz przyozdobić ściany, by zachwycały swoim wyglądem.

Malowanie ścian 2020. Jak się wyróżnić?

Jeśli uważasz, że projekt aranżacji Twojej sypialni, kuchni czy salonu już się zestarzał i szukasz inspiracji, jak ożywić wnętrza, to dekoracyjne malowanie jest dla Ciebie. Bez dwóch zdań należy ono do najważniejszych trendów 2020 roku. Długa lista technik malarskich sprawia, że każde pomieszczenie szybko może zmienić swój wygląd. Co najważniejsze, nowy design będzie miał bardzo indywidualny charakter.

To, co wyróżnia dekoracyjne malowanie ścian, to przede wszystkim nieograniczona liczba możliwości. W zasadzie jedynym ograniczeniem jest … ludzka wyobraźnia. Bez przeszkód można bawić się nie tylko połączeniami kolorów, ale również fakturami, wzorami czy rodzajami materiałów. I tak ciekawym połączeniem może być zestawienie w jednym pomieszczeniu tynku strukturalnego oraz jasnych odcieni farb.

6 inspiracji na dekoracyjne malowanie ścian

Wykorzystanie tynku strukturalnego czy dekoracyjnego betonu, to nie jedyne ciekawe możliwości. Poniżej kilka inspiracji, jak wykorzystać dekoracyjne malowanie ścian.

Ombre

Ten ciekawy motyw, który jest powszechnie stosowany we fryzjerstwie, coraz częściej znajduje zastosowanie również przy wykańczaniu wnętrz. W praktyce polega on na przechodzeniu z jednego koloru w drugi – od ciemnego do jasnego. Najczęściej wykorzystuje się do tego dwa odcienie jednej barwy, na przykład koloru niebieskiego. Wówczas połowa ściany pokryta jest ciemniejszą mieszanką, a druga jaśniejszą. Miejsce styku obu kolorów to farba o barwie pośredniej, dzięki czemu można odnieść wrażenie, że oba kolory łączą się w naturalny sposób.

Szablony

To stosunkowo prosty sposób na zamianę nudnych i monotonnych kolorów na intrygująco wyglądające wnętrze. W internecie bez trudu można znaleźć setki szablonów – od prostych figur po bardziej skomplikowane wzory. Najlepiej sprawdzą się one na ścianach pokrytych jasnymi kolorami, ale nie tylko. Ciekawą propozycją są wzory w złocistym kolorze, które pokrywają ciemną niebieską ścianę – całość tworzy elegancki charakter. Taka kompozycja doskonale sprawdzi się w salonie.

Metaliczny połysk

Użycie farby metalicznej pozwala uzyskać elegancko wyglądający połysk, który zapiera dech w piersiach. Co najważniejsze, może być ona wykorzystana zarówno do pomalowania całej ściany, jak i drobnych akcentów. Szczególnie ciekawie wygląda ona w korytarzach i łazienkach.

Kolorowe paski

Malowanie pasów na ścianach to ponadczasowy pomysł na wykończenie wnętrza. Doskonale sprawdza się przede wszystkim w pokojach dziecięcych, ale również w sypialniach i salonach. Kolorowe paski mogą być grube, cienkie, pionowe oraz poziome. Jeśli natomiast chcesz nadać wnętrzu poważniejszego charakteru to postaw na połączenie czerni i bieli. Jeśli natomiast marzysz o czymś bardziej szalonym, to ciekawie sprawdzają się połączenia żółtego i czerwonego koloru. Możliwości wykorzystania tej inspiracji jest naprawdę wiele.

Efekt szczotkowania

To idealna propozycja na pomalowanie ścian salonu lub sypialni. Efekt szczotkowania lub tzw. przecierka to technika malowania, która zapewnia głębie i dodaje tekstury. W tym połączeniu dobrze sprawdzą się trzy, a nawet cztery kolory. Pierwszy z nich, służący jako tło i powinien mieć najbardziej intensywną barwę. Kolejne natomiast to cienkie warstwy, które można dodatkowo rozcieńczyć wodą. Po jej nałożeniu można nałożoną farbę przetrzeć wilgotną szmatką.

Szachownica

Styl i szyk – to można uzyskać, dzięki malowaniu ścian w szachownicę. Najpopularniejsze jest przy tym połączenie kolorów neutralnych, czyli bieli oraz czerni, ale równie ciekawie prezentują się odważniejsze kompozycje. Dodatkowo tak pomalowana ściana nie potrzebuje dużej liczby dodatków, ponieważ ściana sama w sobie stanowi element wyposażenia.

Podsumowanie

Dekoracyjne malowanie ścian to nie tylko wyraźne wzory i przenikające się kolory. Równie oszałamiający efekt można uzyskać, dzięki łączeniu barw. Nie jest to jednak proste zadanie dlatego, jeśli nie masz pewności, czy dane połączenie się sprawdzi, to skorzystaj z pomocy specjalistów.

Pomożemy Ci z dekoracyjnym malowaniem mieszkania. Napisz wiadomość już teraz!

5/5 - (12 votes)