Praca z domu jest Twoim marzeniem? A może obecna sytuacja spowodowana pandemią koronawirusa sprawiła, że home office stał się koniecznością? Niezależnie od przyczyny tego, że pracujesz zdalnie, koniecznie musisz zadbać o swoje otoczenie. Dowiedz się, jak stworzyć domowy gabinet lub jak przerobić pokój na biuro z prawdziwego zdarzenia.

Home office – przygotuj pokój do pracy!

Aranżację domowego biura należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego miejsca. Jak podkreślają eksperci od efektywności pracy, powinno to być wydzielone pomieszczenie, z dala od salonu i kuchni, czyli najczęściej uczęszczanych miejsc. Jeśli Twoje mieszkanie jest zbyt małe, by pozwolić sobie na zagospodarowanie całego pokoju, to rozważ wyodrębnienie kącika pracy w pokoju dziennym. Nie dziel natomiast biura z sypialnią, ponieważ kojarzy się ona ze snem, co obniży Twoją efektywność i motywację.

Przy pracy w trybie home office, większość czasu spędza się w jednym miejscu – przy biurku. Warto zatem zadbać o odpowiednie meble, dzięki którym wszystkie niezbędne rzeczy będą pod ręką. Oprócz biurka (zalecana wysokość to 70-80 cm) przydadzą się również podręczny regał, kontener pod biurko i mniejsza półka na najważniejsze dokumenty. Warto również zadbać o wygodny fotel – pamiętaj, że spędzisz w nim co najmniej kilka godzin dziennie. Najlepiej, jeśli jego kształt i rozmiar będą indywidualnie dobrane do Twojej sylwetki! Dobrze sprawdzą się również fotele gamingowe, które posiadają ergonomiczny kształt.

Kolory domowego biura

Bez względu na to, czy pracujesz w domu na etacie, czy też jesteś freelancerem, w swoim domowym biurze spędzisz każdego dnia od 8 do nawet 12 godzin. Przebywając tyle czasu w jednym pomieszczeniu, należy dobrać odpowiednie kolory ścian, tak by wycisnąć maksimum możliwości ze swojego mózgu. Jak jednak pokazują badania na temat psychologii barw, jeden kolor sprawdzi się w zawodzie programisty, a zupełnie inny w pracy kreatywnej. Zanim zdecydujesz się na malowanie, poznaj najważniejsze zasady doboru barw, żeby wiedzieć, który kolor pobudza mózg, który zwiększa poziom koncentracji i jaki odcień podnosi wydajność pracy.

Jaki kolor ścian zwiększa wydajność?

Każdy, kto spędził chociaż kilka dni na home office wie, jak dużym wyzwaniem jest wydajna praca w domu. Brak stojącego nad nami szefa może bywać rozluźniający, dlatego warto wybrać kolor ścian, który dodaje energii. Do grupy takich barw można na pewno zaliczyć żółć – kojarzy się on pozytywnie, przywracając wspomnienia plaży, radości i dobrego nastroju. Sprzyja to podnoszeniu efektywności i wydajności pracy! Zanim zdecydujesz się na malowanie ścian, musisz pamiętać, że lepiej sprawdzą się stonowane odcienie żółci i innych kolorów pastelowych – zbyt intensywna barwa szybko staje się męcząca, a na dłuższą metę może być drażliwa.

Żółty kolor ścian polecany jest dla: 

 • branży turystycznej,
 • handlowców,
 • finansistów.

Barwy pobudzające kreatywność

Czerwony i pomarańczowy – według badań, to właśnie te kolory najmocniej pobudzają kreatywność. Sprzyjają nieszablonowemu myśleniu i odkrywania niestandardowych rozwiązań. Są więc zarezerwowane głównie dla przedstawicieli zawodów, w których ważne jest nieustanne szukanie nowych pomysłów. Tak wyrazistych barw powinni jednak unikać pracownicy firm finansowych, księgowi i właściciele firm – w ich zawodach czerwony kojarzony jest negatywnie.

Czerwony lub pomarańczowy kolor ścian polecany jest dla:

 • artystów, 
 • grafików,
 • branży reklamowej,
 • pracowników działów marketingu,
 • pracowników start upów.

Maksymalne skupienie – jaki odcień farby?

Jeśli w Twojej pracy wymagany jest wysoki stopień skupienia na zadaniu, to zdecyduj się na pomalowanie ścian na jedną ze stonowanych barw. Przy zawodach, w których niezbędna jest dokładność i koncentracja doskonale sprawdzą się wszystkie odcienie niebieskiego – jest pozytywnie kojarzony, nie wpływa rozpraszająco i utożsamiany jest z profesjonalizmem. Dobrze na koncentrację wpływają również inne barwy neutralne i chłodne – szary, beżowy i lekki brąz.

Niebieski kolor ścian polecany jest dla:

 • programistów,
 • analityków danych,
 • wirtualnych asystentów.

Home office coraz popularniejszy!

Według ekspertów, część pracodawców nawet po zniesieniu obostrzeń związanych z koronawirusem, nie zdecyduje się na powrót do klasycznych biur. Z takiego rozwiązania zadowoleni wydają się być również sami pracownicy. Z badania przeprowadzonego przez Grafton Recruitment i CBRE wynika, że aż 64 proc. osób deklaruje dalszą chęć pracy w trybie zdalnym. Coraz więcej wskazuje, że na taki układ zdecydują się również właściciele firm – umożliwiając przynajmniej częściowe wykonywania zadań z domu.

Może się więc okazać, że ‘home office’ będzie drugą po ‘koronawirus’ najważniejszą frazą 2020 roku. Warto się na to przygotować, adaptując część własnego mieszkania na prywatny gabinet. Możemy Ci w tym pomóc, malując ściany Twojego domowego biura na wybrany kolor. Zamów darmową wycenę już teraz!

5/5 - (2 votes)