Ciąża to nie tylko magiczny czas oczekiwania na narodziny dziecka, ale również okres wytężonych przygotowań. Dotyczy to nie tylko kompletowania wyprawki noworodka, ale przede wszystkim tworzenia miejsca, w którym pociecha będzie mogła dorastać. To właśnie dlatego, wielu rodziców decyduje się na remont mieszkania jeszcze przed narodzinami dziecka. Czy jednak malowanie ścian w ciąży jest bezpieczne?

Czy w ciąży można malować mieszkania?

Zdecydowanie nie. Farby pełne są szkodliwych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie samej matki, ale przede wszystkim na zdrowie dziecka. Obecne są w nich między innymi rozpuszczalniki, które stanowią ważny element składu farb. Zbyt długie wdychanie ich oparów może powodować bóle głowy, nudności, a także problemy z oddychaniem – wszystkie te dolegliwości są niebezpieczne w okresie ciąży.

Równie groźne są obecne w farbach plastyfikatory, których unikać powinny przede wszystkim kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Ich zbyt wysokie stężenie w powietrzu ma negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną oraz układ odpornościowy. W skrajnych przypadkach, ich szkodliwość może doprowadzić do powikłań podczas porodu.

Kobiety w ciąży powinny unikać również kontaktu z ołowiem. Mimo że obecnie jego stosowanie w farbach jest całkowicie zabronione, to jeszcze kilkanaście lat temu stanowił on podstawowy składnik farb. Wciąż jest więc realnym zagrożeniem, szczególnie przy zdejmowaniu ze ścian starych warstw. Jest on wyjątkowo niebezpieczny dla mózgu dziecka – zbyt długi kontakt z ołowiem może spowodować zaburzenia jego pracy.

Malowanie ścian w ciąży – jak to zrobić bezpiecznie?

Mimo że na rynku pojawia się coraz więcej farb o zredukowanej ilości szkodliwych substancji, to nawet one nie są w pełni bezpieczne dla kobiet w ciąży. To właśnie dlatego, malowaniem ścian powinna zająć się profesjonalna ekipa.

Bardzo ważne jest przy tym odpowiednie zaplanowanie samego remontu, który nie powinien trwać zbyt długo – unoszące się w powietrzu substancje nie będą wówczas osiadać na meblach, zabawkach i ubraniach. Jeśli więc jest taka możliwość, należy ograniczyć listę zadań do wykonania niezbędnych prac malarskich, tak by cały remont zakończyć w maksymalnie 2-3 dni.

Co ważne, zaleca się, żeby w czasie malowania, kobieta w ciąży nie przebywała w pomieszczeniach, w których odbywa się remont. Brak fizycznego kontaktu z farbą nie oznacza, że do organizmu nie trafiają szkodliwe substancje. W czasie malowania wiele niebezpiecznych związków (np. LZO) paruje i przedostaje się do wdychanego przez nas powietrza. Najlepiej więc dla zdrowia ciężarnej, jeśli wyjedzie ona aż do czasu zakończenia remontu.

Po powrocie kobieta w ciąży powinna unikać przebywania lub co gorsza spania w pomieszczeniu, które było malowane. Bardzo ważne jest również zapewnienie odpowiedniego wietrzenia mieszkania – należy robić to przynajmniej kilka godzin po zakończonym malowaniu. O właściwą wentylację warto dbać jeszcze przez kilka kolejnych dni, tak by mieć pewność, że powietrze jest całkowicie oczyszczone ze szkodliwych substancji. 

Malowanie pokoju dla noworodka

Przy malowaniu pokoju dziecięcego bardzo ważne jest nie tylko zachowanie odpowiednich standardów bezpieczeństwa, ale również wybór właściwej farby. Istotne jest żeby była wodorozcieńczalna, co wyklucza obecność rozpuszczalników. Kluczowy jest również wybór farb o niskiej ilości szkodliwych LZO. Warto również pomyśleć o parametrach użytkowych – tak by farba była odporna na ścieranie i czyszczenie.

Planujesz malowanie pokoju dziecka? Skorzystaj z pomocy Malprof! 

Zamów wycenę!

4.4/5 - (38 votes)