Odbiór techniczny mieszkania to ostatni formalny krok, który należy wykonać, żeby zakupiona nieruchomość stała się naszą własnością. Jest to bardzo istotny etap, ponieważ przeoczenie usterek i wad, może oznaczać dla przyszłego właściciela poważne straty finansowe. Niestety wiele osób, w przypływie emocji, pomija najistotniejsze elementy odbioru. Podpowiadamy więc, na co należy zwrócić uwagę przy sporządzaniu protokołu odbiorczego.

Jak przygotować się do odbioru mieszkania?

W praktyce odbiór techniczny mieszkania to sprawdzenie jego stanu przed rzeczywistym oddaniem go do użytku. Taka wizyta kończy się spisaniem protokołu odbioru, który klient podpisuje w obecności osoby reprezentującej dewelopera. W dokumencie tym wyszczególnione są wszystkie usterki, zaniedbania dewelopera i elementy, które są niezgodne z planem nieruchomości. Wypisanie ich chroni kupującego przed kosztami związanymi z dodatkowymi pracami.

Odbiór mieszkania można wykonać samodzielnie. Warto się wówczas wyposażyć w odpowiednie narzędzia takie jak: dalmierz, poziomica, kątownik czy miara. Koniecznie należy mieć ze sobą również plan mieszkania, a także umowę podpisaną z deweloperem. Warto jednak pamiętać, że sam sprzęt niewiele pomoże, jeśli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia oraz wiedzy o obowiązujących normach budowlanych.

W takim przypadku, dużo lepiej skorzystać z fachowej pomocy. Na rynku działa coraz więcej firm oraz osób, które oferują profesjonalne wsparcia przy odbiorze technicznym mieszkania. Posiadają one do tego odpowiednie kwalifikacje, a wielokrotnie również ogromne doświadczenie w pracach budowlano-remontowych. Cena takich usług nie przekracza najczęściej kilkuset złotych, a jednocześnie mamy pewność, że odbiór wykonany zostanie profesjonalne.

Pomoc w odbiorze mieszkania oferuje M2Studio: numer kontaktowy 533 348 856

Odbiór mieszkania

Sam odbiór techniczny mieszkania to proces kilkuetapowy. W tym artykule skupimy się wyłącznie na sprawdzeniu ścian oraz sufitów. To właśnie przy ich wykończeniu, deweloperzy popełniają najwięcej błędów.

Powierzchnia mieszkania

W pierwszej kolejności weryfikowana jest więc zgodność stanu mieszkania, z tym, co jest zapisane w umowie. Dotyczy to przede wszystkim powierzchni samej nieruchomości. Warto pamiętać, że metraż mieszkania to jednostka rozliczeniowa z deweloperem. Jeśli więc rozmiar odbieranego mieszkania ma przykładowo dwa metry mniej niż jest to zapisane w umowie, to oznacza to, że tracisz nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Koniecznie należy sprawdzić przy tym umowę, ponieważ deweloperzy często stosują zapis o możliwym marginesie błędu – na przykład 2-3%. Jeśli odstępstwo jest większe, kupujący ma prawo wypowiedzieć umowę.

Ściany i sufit

To etap weryfikacji, nad którym warto pochylić się chwilę dłużej. Przy sprawdzaniu ścian w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy ściany działowe są w odpowiednich miejscach, czyli zgodnie z projektem mieszkania. Niezbędna jest również weryfikacja, czy ich wykonanie jest zgodne z przedstawionym wcześniej planem mieszkania. Dotyczy to przede wszystkim rodzaju tynków. W nowych mieszkaniach najczęściej stosuje się tynki trzeciej kategorii – co szybko powinno wyłapać oko eksperta.

Bardzo ważna jest również weryfikacja grubości położonego tynku. Według zaleceń, w przypadku ścian nie powinna być ona mniejsza niż ok. 8 mm, a przy przy sufitach grubość tynku musi wynosić maksimum 15 mm. Takich pomiarów dokonuje się przy pomocy metody inwazyjnej, która zakłada wywiercenie niewielkiego otworu. Nie ma się co bać, ubytek zostanie uzupełniony gładzią.

Tynki należy również dokładnie ubsłuchać w poszukiwaniu tzw. głuchych tynków. Powstają one na skutek odparzeń, co jest najczęściej spowodowane nieodpowiednim przygotowaniem stropu do tynkowania lub błędami wykonawczymi. Efektem występowania głuchych tynków jest odchodzie ich warstwy od ściany lub sufitu, co zmusza właściciela do przyspieszonego remontu. Miejsca odparzeń, w których tynk odstaje od podłoża, identyfikowane są przez opukiwanie ściany – odparzone tynki wydają głuchy odgłos. Jeśli takich miejsc jest zbyt dużo, nie pomogą doraźne działania – konieczna będzie naprawa całej ściany.

Niezbędna jest również weryfikacja stanu wizualnego ścian i sufitów. Dotyczy to przede wszystkim tego, czy są one równe – w ocenie tego pomoże poziomica. Maksymalne odchylenie od poziomu oraz pionu może wynosić 4 mm (przy tynkach 3 kategorii). Sprawdzane są również kąty oraz łączenia ścian i sufitów. To jednak nie koniec weryfikacji – w protokole należy wskazać wszystkie pęknięcia oraz zarysowania, a także występującą miejscowo wilgoć, które deweloper powinien usunąć. Warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby usunięta została przyczyna, a nie zostały wykonane jedynie doraźne działania.

Instalacje, światłowód i telewizja – co jeszcze warto sprawdzić podczas odbioru mieszkania?

W erze budowlanego boomu, wielu deweloperów oddaje do użytku mieszkania w szaleńczym tempie. Niestety, wielokrotnie cierpi na tym wykonanie instalacji. Warto więc podczas odbioru dokładnie przyjrzeć się, czy działają one w sposób poprawny.

Zgodnie z ustawą z 2013, wszystkie nowe budynki wielorodzinne muszą mieć doprowadzony światłowód oraz instalacje pozwalające na odbiór telewizji naziemnej, kablowej, a także radia oraz telewizji satelitarnej. Dzięki temu właściciel mieszkania, może samodzielnie wybrać dostawcę internetu lub telewizji. Na etapie odbioru mieszkania trudno to zweryfikować, ale koniecznie należy zapytać o to przedstawiciela dewelopera.

Co jeszcze warto sprawdzić przy odbiorze mieszkania?

Ta już i tak długa lista rzeczy, które należy zweryfikować podczas odbioru mieszkania, to nie koniec. Co jeszcze należy zrobić?

  • Sprawdzić umiejscowienie gniazd i włączników – czy ich ilość oraz rodzaj jest zgodny z projektem oraz, czy skrzynka elektryczna jest w miejscu zgodnym z projektem.
  • Sprawdzić umiejscowienie punktów instalacji wodno-kanalizacyjnych. Należy zweryfikować, czy rury hydrauliczne są wkute w ścianę, a jeśli nie, to czy jest to zgodne z umową.
  • Zweryfikować grubość ścian działowych.
  • Sprawdzić stan techniczny stolarki okiennej i drzwiowej.
  • Jeśli mieszkanie jest białkowane to należy wykonać test przyczepności farby.

Profesjonalny odbiór mieszkania

Odbiór mieszkania nie jest prostym zadaniem. Konieczne jest pozbycie się emocji związanych z zakupem nieruchomości i przeprowadzenie rzetelnej analizy. Wielu właścicieli ma z tym duży problem, dlatego zaleca się korzystanie z usług firm zawodowo wykonujących odbiory mieszkań.

Po odbiorze technicznym i otrzymaniu kluczy, można przejść do wykańczania mieszkania. Zobacz, ile będzie to kosztowało!

2.2/5 - (50 votes)