Elewacja stanowi prawdziwą wizytówkę każdego budynku. Co jednak zrobić, kiedy jej stan wizualny jest daleki od zadowalającego? Najlepiej wykonać malowanie, dzięki któremu powierzchnia ścian otrzyma drugie życie. Sprawdź, jak zrobić to poprawnie.

Przygotowanie powierzchni elewacji

Przed nałożeniem farby, powierzchnia elewacji musi zostać odpowiednio przygotowana. Warto więc poświęcić chwili czasu, by odszukać rysy, pęknięcia i dziury. Nie tylko wyglądają one mało estetycznie, ale wpływają również na jakość prac malarskich. Zidentyfikowane ubytki należy zakryć przy pomocy zaprawy murarskiej lub specjalnego kleju.

W przypadku budynków, których ściany były ocieplane co najmniej kilkanaście lat temu, mogą zacząć występować ubytki w warstwie styropianu. Jeśli występują one jedynie miejscowo, to należy te powierzchnie pokryć tym samym materiałem, a następnie zabezpieczyć całość siatką i zaprawą. W przypadku, gdy ubytki występują na większej powierzchni elewacji lub stan warswy ocieplania można określić jako zły, konieczna będzie wymiana całego ocieplenia.

Po uzupełnieniu ubytków, konieczne jest oczyszczenie powierzchni elewacji z odpadających elementów starej farby, a także pozbyć się kurzu, pleśni oraz grzybów. Pomogą w tym specjalne szczotki druciane oraz preparaty bakteriobójcze. To czasochłonny, ale bardzo ważny etap, ponieważ niewłaściwe wyczyszczenie powierzchni elewacji, może sprawić, że nowa warstwa farby będzie miała słabszą przyczepność.

Ostatnim etapem przygotowania elewacji do malowania jest zagruntowanie jej powierzchni. Rodzaj gruntu powinien być dopasowany do typu wybranej farby, tak by zwiększał on przyczepność mieszanki. Dzięki niej podczas malowania zużywa się znacznie mniej farby, a efekt jest dużo trwalszy – warstwa dekoracyjna trzyma się mocniej, dlatego utrzymuje się dłużej.

Bez rusztowania ani rusz

Trudno wyobrazić sobie sprawne malowanie elewacji bez rusztowania. Takie rozwiązanie zapewnia większy komfort pracy, swobodę, a przede wszystkim bezpieczeństwo niż klasyczna drabina. Żeby jednak wybrać odpowiednie rusztowanie do malowania elewacji, potrzebna jest przynajmniej podstawowa wiedza na temat ich rodzajów.

Do malowania elewacji najlepiej sprawdzą się rusztowania fasadowe lub elewacyjne. Ze względu na dużą ilość miejsca, zapewniają one duży komfort poruszania się, a także swobodę wykonywania pracy. Żeby jednak zapewniały one również bezpieczeństwo, konieczny jest wybór systemu z odpowiednim dopuszczalnym obciążeniem podestu. W przypadku prac malarskich, najczęściej wystarczy jeśli jest to 200 kg na metr kwadratowy. Jeśli jednak do pracy przewidziane jest więcej osób, to może okazać się to niewystarczające.

 Dla komfortu pracy, niezbędny jest również wybór rusztowania o odpowiedniej wysokości – zbyt niskie utrudni wykończenie prac w górnych partiach ścian. Należy jednak pamiętać, że wynajem rusztowania wiąże się często ze sporymi kosztami, a im jest ono wyższe, tym więcej należy zapłacić.

Malowanie elewacji – tradycyjnie czy natryskowo?

Po przygotowaniu powierzchni i warunków do pracy, czas przejść do najtrudniejszego zadania – malowania elewacji. Niezbędne będą do tego odpowiednie narzędzia takie jak wałki, pędzle oraz agregaty do malowania, a także wiedza, jak zrobić to dobrze.

Nakładanie farby na elewację powinno odbywać się we wskazanych przez producenta warunkach. Najlepiej jeśli temperatura powietrza waha się od 15℃ do 25℃, a wilgotność mieścić się w przedziale 45-70%. Nakładając farbę na elewację należy pamiętać, by kolejne warstwy nachodziły na siebie, tak by nie powstawały między nimi prześwity i plamy.

Duże powierzchnie elewacji należy malować przy pomocy agregatu, który przyspiesza pracę, a także powoduje, że jest ona wykona bardziej precyzyjnie. Do wykończenia mniejszych powierzchni warto użyć pędzla lub wałka na teleskopowej rączce. Zapewniają one większą precyzję, która jest niezbędna do pomalowania detali.

Samemu czy zlecić specjalistom? Jak pomalować elewację?

Malowanie elewacji przeprowadza się najczęściej raz na kilkanaście, a w wielu przypadkach nawet na kilkadziesiąt lat. Jest to przy tym zajęcie czasochłonne i kosztowne – niezbędne jest wynajęcie rusztowania, zakup sprzętu oraz materiałów. Jeśli więc nie posiadasz odpowiedniego doświadczenia i sprzętu, to warto skorzystać z usług profesjonalistów.

Zamów wycenę Malprof już teraz!

4.8/5 - (12 votes)