Chcesz odświeżyć swój dom lub mieszkanie? Sprawdź poniżej jak często malować ściany w poszczególnych pomieszczeniach oraz dlaczego warto to robić!

Jak często malować ściany

Odświeżanie wnętrz Twojego domu może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chcesz przeprowadzić cały proces na raz. Napisz do Malprof, aby uzyskać fachowe doradztwo i pomoc przy malowaniu Twoich pomieszczeń.

Jak często więc malować ściany w domach i mieszkaniach? Zdaje się, że nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie – bardzo dużo zależy od czynników takich jak częstotliwość użytkowania z pomieszczenia czy też jego przeznaczenie. Generalnie można stwierdzić, że przestrzenie w domu lub mieszkaniu, które są intensywnie eksploatowane, będą wymagały częstszego malowania.

Odświeżanie ścian w domu i mieszkaniu

Przy odpowiednim przygotowaniu ścian oraz użyciu wysokiej jakości farb, ściany mogą zachować swój piękny i trwały wygląd przez naprawdę długi czas – ale jak wspomnieliśmy wcześniej, dużo zależy od tego, w jaki sposób wykorzystywane są pomieszczenia. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie pomieszczeń, z którego dowiesz się jak często malować ściany.

Malowanie sypialni

Zdecydowana większość sypialni dorosłych nie będzie potrzebowała częstego malowania – nie jest to pomieszczenie, z którego zazwyczaj korzysta się w ciągu dnia. Biorąc to pod uwagę, sugerujemy malowanie sypialni raz na 4 lata.

Zupełnie inaczej ma się sprawa z sypialnią dla dziecka – najczęściej dzieci wykorzystują swój pokój do zabaw i spędzania w nim swojego wolnego czasu. W związku z tym ściany są narażone na różnego typu zabrudzenia oraz zniszczenia. Proponujemy użycie wysokiej klasy farby, którą będziecie mogli w razie potrzeby przetrzeć gąbką w celu usunięcia niechcianych zabrudzeń. Średnio malowanie pokoju dziecka należy przeprowadzać raz na 3 lata.

Malowanie salonu

Salon jest miejscem spotkań rodzinnych oraz centrum życia całego domu i mieszkania, w związku z tym jest to pomieszczenie, z którego na co dzień korzysta wiele osób. Jeśli zatem nie posiadasz dużo mebli, które stanowią barierę przed zabrudzeniami, dotykaniem ścian i ich uszkodzeniem malowanie będziecie musieli przeprowadzić po podobnym czasie jak pokój dla dzieci – raz na 3 lata. Z drugiej strony, jeśli Wasze ściany są zakryte szafkami i innymi meblami, możecie pomyśleć o malowaniu jako sposobie na zmianę wyglądu pomieszczenia.

Malowanie kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na różnego typu plamy i zabrudzenia, zwłaszcza jeśli uwielbiasz gotować. Niestety, nawet jeśli czyścisz ściany z plam po tłuszczu, soku, kawy czy też plam powstałych przy krojeniu warzyw i owoców – po pewnym czasie kolor farby przestanie zachwycać swoim wyglądem. Dlatego też, nawet jeśli użyjesz świetnych jakościowo farb, ściany będą wymagać gruntownego odmalowania po maksymalnie 3 latach.

Malowanie łazienki

Jeśli Wasza łazienka ma pomalowane ściany, to z pewnością znacie problem odchodzenia farby od powierzchni – jest to częsty problem występujący w łazienkach. Wszystko za sprawą dużej wilgotności, złego przygotowania powierzchni oraz nietrafiony dobór farby. Jeśli malowanie łazienki zostanie przeprowadzone zgodnie z najlepszymi praktykami – możecie zapomnieć o ponownym malowaniu łazienki na 3 – 4 lata.

Podsumowanie

Malowanie domu lub mieszkania jest bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych – ma również wpływ na zdrowie mieszkańców, zwłaszcza w pomieszczeniach mocno eksploatowanych. Regularne malowanie zapewnia zatrzymanie rozwoju grzybów, czy też bakterii rozwijających się przykładowo na plamach powstałych od jedzenia. Jeśli zatem od malowania Waszych domów czy też mieszkań upłynęło kilka lat – zapraszamy do kontaktu z Malprof, pomożemy Wam przywrócić blask ścian każdego pomieszczenia.

4.5/5 - (6 votes)