Ekologiczna może być nie tylko żywność, ale również materiały budowlane. Wybór przyjaznych środowisku podkładów, tynków i farb pomoże Ci nie tylko stworzyć przestrzeń, w której czujesz się dobrze, ale przede wszystkim wpłyniesz na losy naszej planety. Co warto wiedzieć o ekologicznych farbach?

Farba ekologiczna – dlaczego warto ją wybrać?

Powodów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim dlatego, że w standardowych mieszankach występują chemiczne rozpuszczalniki, amoniak i lotne związki organiczne (LZO). To substancje o wysokiej szkodliwości, które są wdychane przez domowników, gdy farba zasycha. Mogą mieć one niekorzystny wpływ na zdrowie – szczególnie osób podatnych na działania alergiczne oraz dzieci. Na ich skórze pojawi się uczulenie, mogą mieć problemy w oddychaniem, a nawet zaburzenia pracy serca.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy przy wyborze farb i malowaniu – napisz do nas.

LZO nie tylko niekorzystnie wpływa na zdrowie ludzi, ale ma również negatywny oddziałuje na całe środowisko przyrodnicze. Jego emisja powoduje powiększanie się dziury ozonowej, czego negatywnym skutkiem jest większa liczba zachorowań na raka, obniżenie odporności, a nawet oparzenia skóry. Dodatkowo produkcja klasycznych farb może prowadzić do degradacji gleb i zanieczyszczenia wody. To poważne problemy, które każdego roku kosztują świat kilkanaście miliardów dolarów.

Wszystkich tych skutków można uniknąć, wybierając ekologiczne farby do ścian. Jak je rozpoznać?

Jak rozpoznać farbę ekologiczną?

Po pierwsze, przeczytaj skład! Jak już wiesz, farby przyjazne środowisku nie powinny zawierać zbyt dużo LZO, które są szkodliwe dla ludzi i środowiska. W nowoczesnych mieszankach, wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki zastępowane są wodą. W ich produkcji ogranicza się także udział siarki oraz metali ciężkich. Takie informacje powinny trafić na opakowanie farby.

Tak powstają między innymi farby akrylowe, do których produkcji wykorzystywana jest żywica akrylowa. To w pełni ekologiczne produkty. Zredukowana jest w nim ilość szkodliwych substancji, dzięki czemu mieszanka tworzy we wnętrzu przyjazny mikroklimat, nie uczula oraz nie posiada drażniącego zapachu.

Wszystkie farby ekologiczne do ścian posiadają również specjalne oznaczenia. Najczęściej jest to symbol przyznania certyfikatu przez specjalistyczny instytut badawczy. Do najbardziej znanych należą Ecolabel oraz PKN. Logo jednej z tych dwóch firm to potwierdzenie, że produkt jest bezpieczny dla zdrowia, a jednocześnie przyjazny dla środowiska. Poszukaj ich na etykiecie! 

Które farby są ekologiczne?

Na polskim rynku można znaleźć kilku producentów materiałów budowlanych, którzy oferują w pełni ekologicznego farby. Do tego grona zaliczyć można na pewno markę Flügger, od lat słynącej z dostarczania produktów wysokiej jakości, które są przyjazne środowisku. Oferowane przez nich farby posiadają certyfikat Ecolabel – potwierdzenie, że produkt nie wpływa negatywnie na środowisko. Marka Flügger może również poszczycić się certyfikatem, o nazwie Nordycki Łabędź. Ten certyfikat może być przyznany produktom z Danii, Islandii, Norwegii, Szwecji i Finlandii. Najważniejszą zasadą przyznawania certyfikatu jest kryterium środowiskowe: zarówno produkcja, jak i sam produkt oraz utylizacja odpadów nie mogą stanowić zagrożenia dla środowiska naturalnego.

W ostatnich latach firma Flügger poszła jeszcze o krok dalej. W ich produktach ograniczono obecność konserwantu MIT – substancji stosowanej w farbach wodnych do zachowania trwałości. Okazało się, że środek ten jest uczulający, dlatego marka podjęła próby zredukowania jego ilości w mieszankach przy współpracy z duńskim Instytutem Technologicznym. Obecnie jeśli ilość MIT wynosi minimum 0,01%, co stanowi niższą wartość niż jest ona przewidziana przepisami.

Podsumowanie

Jak widać z pozoru błahy dylemat, jaką farbę wybrać, może mieć ogromne znaczenie dla naszego zdrowia oraz kondycji środowiska przyrodniczego. Jeśli więc nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, na co zwrócić uwagę przy wyborze farby, to skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Nie tylko pomogą Ci oni dobrać odpowiednie produkty, ale również wykonają samo malowanie, którego powinny unikać osoby podatne na alergie i uczulone na składniki znajdujące się w farbach.

3.3/5 - (7 votes)