Jeśli chociaż raz przyszło Ci wybierać kolor farby do swoich ścian, to zapewne kojarzysz wzornik kolorów, na podstawie którego, sprzedawca prezentuje Ci paletę dostępnych barw. Tego rodzaju wzorniki powstają na podstawie systemu definiowania odcieni, a najbardziej znanym z nich jest RAL. Co warto wiedzieć o kolorach RAL?

Co to jest paleta RAL?

RAL to najbardziej znany na świecie wzornik kolorów, który powstał w latach dwudziestych poprzedniego wieku. Swoją nazwę zawdzięcza instytutowi, przez który został opracowany – Reichs-Ausschuß für Lieferbedingungen und Gütesicherung. W pierwotnej wersji wzornik RAL zawierał zaledwie 40 kolorów, a mimo to stał się prawdziwą rewolucją w branży wykończenia wnętrz. Coś, co wcześniej było trudnym zadaniem, czyli definiowanie kolorów, od teraz było proste i bardzo przejrzyste.

W miarę upływu lat, do pierwszej wersji wzornika dołączane były kolejne barwy i odcienie – obecnie w wersji Classic jest ich ponad 200. Co ważne, oprócz klasycznego wzornika kolorów, paleta RAL zawiera także zestawienia zdefiniowanych barw dla konkretnych grup. I tak RAL F9 zawiera kolory kamuflażu wojskowego, a RAL Design System (zawiera ponad 1600 barw) przeznaczony jest dla architektów i projektantów.

Aby otrzymać profesjonalną pomoc przy wyborze farby, skorzystaj z zakładki kontakt – czekamy na Twoją wiadomość!

Kolory RAL – cyfry do opisania barwy

W praktyce paleta kolorów RAL to system, w którym każda barwa posiada własny numer – pozwala to w prosty sposób odróżnić poszczególne odcienie od siebie. To spore ułatwienie nie tylko dla osób poszukujących idealnej farby, ale również dla producentów farb, którzy dzięki temu mogą w łatwy sposób komunikować się ze swoimi klientami i dostawcami.

Długość ciągu cyfr różni się w zależności od wybranego wzornika. System RAL Classic posługuje się czterema cyframi, które zostały wybrane przez ich twórców. Jasno określona jest tylko pierwsza liczba, określająca przynależność do danej grupy barw np. RAL 1 to żółć, a RAL 5 to niebieski.

W przypadku systemu RAL Design, gdzie w palecie znajduje się aż 1688 barw, każdą z nich określa siedmiocyfrowy kod. Określane są one na podstawie zaleceń Międzynarodowej Komisji Oświetlenia i zawierają trzy składowe:

  • wartość tonu barwy – pierwsze 3 cyfry,
  • wartość jasności – 2 kolejne cyfry,
  • wartość nasycenia – 2 ostatnie cyfry.

Przykład oznakowania z palety RAL: 110 50 40

Gdzie znajdują zastosowanie palety RAL?

Ze względu na swoją uniwersalność, palety kolorów RAL wykorzystywane są w wielu branżach. Do specjalnych wzorników zaglądają przede wszystkim producenci farb, żeby przy pomocy specjalnych oznaczeń móc w prosty sposób komunikować się ze swoimi klientami i dostawcami. Wzorniki niemieckiego instytutu stosowane są także przez architektów oraz projektantów, którzy przy ich pomocy wykańczają wnętrza. Kolory RAL powszechnie wykorzystywane są również w innych branżach: między innymi reklamowej, poligraficznej i multimedialnej. 

Wzorniki Flugger Interior Colors i Flugger 900

Wzornik kolorów zaproponowany przez Reichs-Ausschuß für Lieferbedingungen und Gütesicherung nie jest jedynym. Swoje definicje odcieni posiada również uznany producent farb i tapet, marka Flugger. Duńska firma proponuje swoim klientom wzorniki Flugger Interior Colors i Flugger 900 – szczególnie dużą popularnością cieszy się ten drugi. Jak rozumieć jego oznaczenia?

We wzorniku Flugger 900 uszeregowano wszystkie barwy w 5 grupach:

  • 1000 – jasne kolory
  • 2000 – żywe kolory
  • 3000 – kolory spokojne
  • 4000 – kolory zgaszone
  • 5000 – kolory szare

Oprócz oznaczeń cyfrowych wprowadzone są również gwiazdki, które oznaczają siłę krycia danego koloru – pięć gwiazdek to kolor dobrze kryjący, a jedna gwiazdka to słabo kryjący. W tym drugim przypadku wymagane jest zastosowanie farby podkładowej. Wzornik Flugger 900 zawiera także oznaczenia odporności na promieniowanie UV.

Podsumowanie

Profesjonalne wzorniki to zestawienie barw i odcieni, dzięki którym łatwiej możesz znaleźć kolor, który Cię interesuje. Warto jednak pamiętać, że barwy zawarte we wzorniku mogą w rzeczywistości wyglądać odrobinę inaczej. Wiele zależy od struktury podłoża, połysku powłoki i oświetlenia w danym pomieszczeniu. Między innymi dlatego, eksperci Flugger zalecają wykonanie próby koloru, przed podjęciem ostatecznej decyzji.

5/5 - (5 votes)