Metameryzm to zjawisko, które jest popularne w wielu branżach, w tym także w branży wnętrzarskiej. Na czym ono polega? Jaki wpływ na kolor wnętrza ma naturalne oświetlenie oraz jak odpowiednio dobrać kolor? Podpowiadamy!

Metameryzm – co to takiego?

Metameryzm to zjawisko, które polega na zupełnie różnym odbiorze tego samego koloru, w zależności od rodzaju światła, w którym jest on oglądany. Z pewnością doświadczyliście tego zjawiska – przykładowo podczas zakupu koszulki w sklepie, która przy sztucznym oświetleniu będzie wydawać się czarna. Natomiast w świetle dziennym okaże się ciemno niebieska. Ten sam efekt może wystąpić podczas malowania wnętrz – wskutek metameryzmu ściany w danym pomieszczeniu mogą wyglądać zupełnie inaczej o różnych porach dnia – a nawet dany pokój może nam się wydawać mniejszy lub większy niż jest w rzeczywistości.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy malowaniu i wyborze koloru do pomieszczeń – zapraszamy do kontaktu z Malprof.

Pokoje skierowane na południe

Pomieszczenia skierowane oknami na południe są zdecydowanie najlepszymi miejscami do dobrania koloru farby. Są one oświetlone przez niemalże cały dzień, więc nie musisz obawiać się, że odcień farby będzie inny wraz ze zmianą położenia słońca na niebie. Aby w pełni wykorzystać naturalne oświetlenie, najlepiej w takich pomieszczeniach użyć jasnych odcieni.

Pokoje zwrócone na północ

Do pomieszczeń skierowanych oknami na północ nieco trudniej dobrać kolor farby, jest to spowodowane małą ilością naturalnego światła w ciągu dnia. Należy pamiętać, że kolor będzie wyglądać na ciemniejszy, niż jest w rzeczywistości. Dobrym pomysłem jest wybór ciepłych odcieni, aby optycznie rozjaśnić taki pokój.

Pokoje zwrócone na zachód

Pomieszczenia z oknami na zachód najczęściej dostają kilka różnych rodzajów światła w ciągu dnia. Pierwszym z nich jest światło poranka – do takiego pomieszczenia nie dociera go zbyt wiele, dlatego kolory farb mają tendencje do bycia szarawymi. Wraz z upływem godzin światło się zmienia – pokój napełnia się promieniami słonecznymi, nagrzewa się i sprawia, że jasne kolory wydają się jeszcze jaśniejsze.

Pokoje skierowane na wschód

Pomieszczenia zwrócone oknami na wschód, co dzień otrzymują jasne i przyjemne poranne światło, ale wraz z upływem dnia kolory w pokoju stają się coraz ciemniejsze i bardziej szare. Przy wyborze koloru farby do takiego pomieszczenia musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: kiedy spędzasz najwięcej czasu w tym pomieszczeniu? Czy chcesz podkreślić ciepłe poranne światło, czy też chciałbyś ocieplić pomieszczenie kolorem po południu i wieczorem? Jasne kolory będą wyglądać najlepiej rano, z kolei cieplejsze odcienie sprawdzą się w drugiej części dnia.

A jak wypływa sztuczne światło na postrzeganie kolorów ścian?

Oświetlenie halogenowe

Żarówki halogenowe emitują światło zbliżone do naturalnego – nie zmieniają wyglądu kolorów tak bardzo, jak inne rodzaje sztucznego oświetlenia. Halogeny spokojnie możesz połączyć zarówno z ciepłymi, jak i zimnymi kolorami farb.

Oświetlenie żarowe

Takie żarówki najczęściej wytwarzają ciepły odcień światła o żółtym zabarwieniu. Wykorzystanie w pomieszczeniu tego typu światła wzmocni ciepłe kolory farb. Nie są zalecane chłodne odcienie do pomieszczeń z oświetleniem żarowym – tego typu żarówki sprawią, że kolory takie jak zieleń czy też błękit staną się bardziej matowe.

Oświetlenie fluorescencyjne

Żarówki fluorescencyjne świecą zabarwiając pomieszczenie na delikatny odcień niebieskiego – a więc mają tendencję do wyziębiania kolorów ścian. Wydzielane przez nie światło będzie dobrze się komponować z zielonym oraz niebieskim kolorem farb.

Podsumowanie

Nie należy się bać zjawiska metameryzmu planując malowanie – odpowiednio dobrane kolory farb do ścian, uwzględniające rodzaj oraz ilość światła w pomieszczeniach, z pewnością spełnią stawiane im oczekiwania. Jeśli nie jesteście pewni jak dobrać kolor do pomieszczenia oraz potrzebujecie wsparcia w malowaniu – skontaktujcie się z doświadczonymi specjalistami Malprof.

5/5 - (3 votes)