Wybór odpowiedniego koloru ścian nie jest prosty. Ogromna liczba możliwości, zmieniające się trendy i ewoluujące gusta sprawiają, że trudno jest się zdecydować na konkretną barwę. A czy wiesz, że kolory mogą wpływać na twoje samopoczucie? Teraz wybór jest już arcytrudny. Pomagamy ci podjąć właściwą decyzję, przyglądając się bliżej psychologii kolorów.

Niewerbalna komunikacja kolorów

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Institute for Color Research, ludzie przy pierwszym spotkaniu potrzebują zaledwie 90 sekund, żeby podświadomie ocenić daną osobę, produkt, czy też miejsce. Ich mózg jest w stanie w tak krótkim czasie wskazać, czy dana rzecz pozytywnie wpływa na ich emocje, czy też wywołuje negatywne skojarzenia. Z tych samych badań wynika, że znaczący wpływ (od 62% do 90%) na pierwszą ocenę ma kolor. Warto więc o niego zadbać przy projektowaniu swoich wnętrz!

Potrzebujesz pomocy przy wyborze koloru i malowaniu Twoich wnętrz? Napisz do nas – specjaliści z Malprof czekają na kontakt od Ciebie!

Osobowość wyrażona kolorem

Kolory mają nie tylko znaczenie przy pierwszym spotkaniu. Mocno oddziałują także na strefy mózgu, które odpowiadają za odczucia. Wybór właściwych odcieni ma więc wpływ na to, czy w danym miejscu czujesz się dobrze. Warto wziąć to pod uwagę już na etapie planowania aranżacji swojego mieszkania, czy też domu. Niezastąpione okaże się zadanie sobie pytań: Jak chcesz się czuć w swoim mieszaniu? Jak chcesz by czuli się w nim inni? Chcesz by mieszkanie było relaksujące i przytulne, czy dodawało energii i motywowało?

Znalezienie odpowiedzi na te kilka pytań to doskonały punkt wyjścia do dalszych poszukiwań. Nie poczujesz się dobrze w miejscu, którego wygląd jest całkowicie sprzeczny z Twoimi stylem życia. Już po samym przekroczeniu progu, goście powinni wiedzieć, kto tutaj mieszka.

Kolor pomieszczeń a nastrój

Kolor ścian wpływa na Twój nastrój, inaczej czujesz się w ciemnym pokoju, gdzie dominują czerń oraz szarość, a inaczej w pełnym energii pomieszczeniu, którego ściany mają radosny ciepły kolor.  

Sprawne operowanie kolorami pozwala wpłynąć na odbiór wizualny mieszkania. Jedne barwy pozwolą optycznie powiększyć mały pokój, a inne sprawią, że przestronny pokój nabiera intymnego charakteru. Znając psychologię kolorów i kilka wizualnych sztuczek możesz osiągnąć niesamowite korzyści.

Już wiesz, dlaczego wybór odpowiednich kolorów jest tak ważny? Jeśli tak, to świetnie. Czas przejść do praktyki. Poznaj psychologię najważniejszych kolorów i dowiedz się, jak wpływa na samopoczucie Twoje i Twoich gości, a także poznaj zasady ich łączenia!

Pomarańczowy

Pomarańcza to prawdziwy wulkan energii. Kojarzy się on z ekspresją, radością i zabawą. Jeśli chcesz, żeby takie były również Twoje wnętrza, odważnie sięgaj po odcienie pomarańczowego!

Barwa ta potrafi podzielić – jedni ją pokochają, inni znienawidzą. Do tej pierwszej grupy na pewno należą osoby kreatywne, które lubią się wyróżniać i epatują swoją indywidualnością. Barwa ta doskonale oddaje charakter takich osób – są one odważne, pewne siebie i szukają nieszablonowych rozwiązań.

Jeśli przeszkadza Ci intensywność pomarańczy, to nie szkodzi. Postawienie na bardziej brązowe odcienie to propozycja dla tych, którzy szukają koloru uspokajającego i przytulnego. Podobny efekt można uzyskać przez połączenie pomarańczy z neutralnymi barwami – ściany dalej będą dodawać energii, ale w mniej nachalny sposób.

Czerwony

Szukasz koloru pełnego energii, który będzie zachęcał do spotkań, rozmowy i zabawy? Postaw na czerwony kolor ścian. To silnie stymulująca barwa, która od wieków utożsamiana jest z romansem, miłością oraz pasją. Doskonale pobudza zmysły – podnosi tętno dając prawdziwy zastrzyk energetyczny!

Czerwony posiada szeroką paletę odcieni, dzięki czemu przy jego pomocy dowolnie zaaranżujesz swoje pomieszczenia. Doskonale sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach, ale odpowiedni dobór barwy i kontekstu sprawią, że świetnie poradzi sobie również w tradycyjnych lub rustykalnych wnętrzach. Warto jednak pamiętać, że czerwony kolor ścian sprawia, że pokój wydaje się mniejszy, ale co za tym idzie, również bardziej intymny.

Zielony

Spokój i równowaga – to dwa pierwsze skojarzenia, które przychodzi na myśl kolor zielony. Nie dzieje się tak przypadkiem. Zielony ma mocno uspokajający charakter, który kojarzymy z naturą. Pozytywnie wpływa on na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu o ścianach w takim odcieniu.

Zieleń to również odrobina szaleństwa. Wyrazista, jaskrawa barwa zielonego dodaje energii. Decydując się na bardziej stonowane, ciemniejsze odcienie możesz stworzyć przestrzeń o kojącym charakterze.

Różowy

Róż to po prostu mniej intensywna czerwień. To delikatny kolor, którego widok kojarzy się ze słodkością, radością i romantyzmem. Jest w nim również sporo niewinności oraz kobiecej energii – nie przez przypadek jest on od wieków symbolem płci pięknej. Nie musi jednak być zbyt cukierkowy. Odrobina szarości dodaje mu sporo powagi.

Na odbiór różowych ścian spory wpływ ma wybrany odcień. Jasne barwy, jak fuksja, pełne są energii oraz uroku, więc również tak będą odbierane Twoje pomieszczenia. Jeśli chcesz uzyskać kojący efekt, który sprawi, że w pokoju zrelaksujesz się i odpoczniesz, to sięgnij po mieszankę beżu z różem. Szeroka paleta odcieni różu powoduje, że dobrze wygląda on w towarzystwie innych kolorów.

Żółty

Jak czujesz się spoglądając na świecące słońce? Dostajesz zastrzyku energii? Czujesz szczęście i radość? Dużo pozytywnej mocy do działania? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Tak właśnie działa na nas żółty kolor. W wielkim skrócie, jest to sprawdzony przez wielu, przepis na szczęście. Bez przeszkód możesz wypróbować go na swoich ścianach!

Wybrany odcień nie musi być wyraziście żółty. Nawet stonowane pastele lub kremowe odcienie zaproszą do Twoich pomieszczeń sporo ciepła i radości. Takie barwy doskonale łączą się z neutralnymi kolorami. W takim połączeniu żółty może być jedynie subtelnym dodatkiem.

Niebieski

Coraz częściej w zatłoczonym i pędzącym świecie poszukujemy oazy spokoju. Taką relaksującą przestrzeń pomoże stworzyć niebieski kolor, który ma uspokajający charakter. Potwierdzają to wyniki wielu badań, które wskazują, że spowalnia on bicie serca i wyrównuje oddech. Daje to uspokajający efekt, który pozwala wypocząć po ciężkim dniu.

Niebieski pozytywnie wpływa również na poziom koncentracji. Pomogą skupić się na konkretnym zadaniu, przez co podniesie Twoją efektywność. Między innymi dlatego niebieskie barwy doskonale sprawdzają się w przestrzeniach biurowych, gdzie pracownicy muszą skoncentrować swoje myśli na danej czynności.

Od turkusu po stonowane pastele – paleta odcieni niebieskiego jest bardzo szeroka. Wszystkie barwy w prosty sposób komponują się z innymi kolorami, dlatego niebieski sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Warto o nim pomyśleć jeśli potrzebujesz strefy relaksu w swoim domu.

Fioletowy

Fioletowy od wieków uznawany jest za kolor rodzin królewskich. Emanuje on bogactwem i obfitością. Fiolet jest również bardzo tajemniczy i mroczny – wydawać by się mogło, że skrywa w sobie sekret lub reprezentuje jakąś magiczną siłę. Potrafi również rozbudzić wyobraźnię.

Fiolet może być bardzo dramatyczny lub delikatny i cichy, a wszystko w zależności od wybranego odcienia. Jasne lawendowo-szare ściany mogą stworzyć przytulny charakter w  przestrzeni i nadać jej bardzo uspokajającą energię. Mocny ciemnofioletowy może wywołać uczucie tajemniczości, podczas gdy jasnofioletowy sprawia, że ​​pokój wydaje się tryskać energią. Kiedy pracujesz z fioletem, pamiętaj, aby nie przesadzać – wystarczy kilka strategicznie rozmieszczonych fioletowych akcentów, aby stworzyć zupełnie nowy klimat w swoim otoczeniu.

Szary

W zastosowaniach projektowych szary może być bardzo uspokajający – to wszechstronny kolor, który dodaje elementu wyrafinowania przestrzeni. Sam w sobie jest naturalnie bardziej wyciszony, stanowi idealne tło dla jaśniejszych kolorów – sprawia, że ​​stają się bardziej wyraziste.

Przy tak wielu różnych odcieniach do wyboru, możesz łatwo tworzyć pokoje o bardzo różnych klimatach. Na przykład jasno szary nada wnętrzom neutralności, a ciemniejsze odcienie szarego w połączeniu z czerwonymi akcentami stworzą efektowną kombinację. Aby uzyskać bardziej relaksujący klimat, połącz szary z delikatniejszymi ciepłymi i neutralnymi kolorami.

Brązowy

Chcesz stworzyć przestrzeń, w której zredukujesz swoje tempo i zrelaksujesz się? Brązowy to kolor, którego szukasz. Brązowy jest bogatym, ziemistym kolorem, który natychmiast daje pomieszczeniu spokój, ciepło i relaks.  

Brązowa barwa działa dobrze jako neutralne tło, aby pokazać jaśniejsze kolory, ale również jako główny kolor w przestrzeni. Kolor czekoladowy tworzy wyrafinowany wygląd wnętrz, natomiast jaśniejszy brąz można śmiało łączyć z różnymi odcieniami niebieskiego. Możesz również sparować go z głębszymi odcieniami bordowego lub fioletowego, aby stworzyć bardziej dramatyczny nastrój lub mieszać kilka odcieni brązu, aby uzyskać wyjątkowo spokojną i przytulną przestrzeń.

Podsumowanie

Kolor ścian ma znaczenie. Nie dotyczy to jedynie wizualnej strony mieszkania, ale przede wszystkim samopoczucia przebywających w nim osób. Znając najważniejsze zasady psychologii barw możesz swobodnie dobierać odcienie w zależności od oczekiwanych rezultatów. Zaprojektuj miejsca sprzyjające kreatywności lub przytulne pokoje, w których się zrelaksujesz.

4.8/5 - (68 votes)