Malowanie ścian to prosty sposób na zmianę aranżacji pomieszczenia. Zanim jednak farba pokryje wnętrze, konieczne jest wykonanie kilku zabiegów przygotowujących powierzchnię. Brak wykonania tych paru kroków może sprawić, że samo malowanie będzie trudne, a efekt końcowy mizerny. Dowiedz się więc, jak oczyścić, umyć i przygotować powierzchnię ścian do malowania.

Pamiętaj o zabezpieczeniu pomieszczenia przed malowaniem

Zanim dowiesz się, jak przygotować ścianę do malowania warto poznać kilka zasad dotyczących zabezpieczenia samego pomieszczenia przed rozpoczęciem prac. W pierwszej kolejności należy usunąć z niego wszystkie mniejsze meble (stoliki, krzesła i dodatki), te większe warto znieść do centralnej części pomieszczenia, tak by można było swobodnie poruszać się przy samych ścianach. W kolejnym etapie konieczne jest zabezpieczenie tych mebli przy pomocy folii malarskiej i taśmy klejącej. Należy również zabezpieczyć inne elementy – gniazdka, kontakty elektryczne i listwy przypodłogowe należy zdemontować lub okleić taśmą malarską, a podłogę przykryć papierem lub filcem malarskim.

Jak przygotować ściany do malowania? Wykonaj 3 kroki!

Przygotowanie ściany do malowania to ważny etap, któremu należy poświęcić odpowiednią ilość czasu i uwagi. W miarę upływu lat jej powierzchnia poddawana jest ciągłej eksploatacji, w wyniku której powstają zabrudzenia, ubytki i przebarwienia. Nałożenie farby na taką ścianę mogłoby skończyć się tym, że mieszanka nie przylegałaby wystarczająco dobrze – nie tylko wygląda to mało estetycznie, ale przede wszystkim powoduje, że kolejny remont musi odbyć się szybciej. 

Sam proces przygotowania ścian do malowania jest kilkuetapowy. Przejdź każdy z nich dokładnie, żeby mieć pewność, że jej powierzchnia będzie wystarczająco przyczepna.

Krok pierwszy: oczyszczenie i wyrównanie powierzchni

Odpadające elementy starej farby – być może jest to główny powód, przez który zdecydowałeś się na pomalowanie wnętrza. Musisz wiedzieć, że nie tylko wygląda to mało estetycznie, ale również stanowi spory problem przy malowaniu. Nałożenie kolejnej warstwy na starą, małą przyczepną farbę spowoduje, że po pewnym czasie obie zaczną odchodzić od ściany. W takim przypadku konieczne jest usunięcie zniszczonej farby.

Usuwanie starej farby nie jest trudnym zadaniem, ale może być czasochłonne, jeśli planujesz malowanie większej powierzchni np. salonu. Żeby pozbyć się starej powłoki wystarczy zwilżyć jej powierzchnię, a następnie przy pomocy szpachelki zeskrobać niepotrzebną warstwę. Podczas wykonywania prac pomocne okazać się mogą również: papier ścierny i szlifierka. 

Po oczyszczeniu ściany z warstwy starej farby, koniecznie należy zająć się wypełnianiem ubytków. Niezależnie od tego, jaką mieszankę wybierzesz, nie będzie ona w stanie wypełnić niedoskonałości – mało tego, zapewne jeszcze bardziej je uwypukli. Zadbaj więc o to, żeby zniknęły wszystkie rysy, dziury i ubytki – pomoże Ci w tym szpachla naprawcza.

Krok drugi: mycie ścian przed malowaniem

To element, o którym często się zapomina – a to spory błąd. Nie usunięcie odpadów po czyszczeniu, kurzu, błota i zacieków może nie tylko utrudnić samo malowanie, ale przede wszystkim zniwelować włożony w to trud. Naniesiona na zabrudzoną powierzchnię farba nie będzie miała wystarczająco przyczepnej powierzchni. W rezultacie efekt końcowy będzie daleki od ideału, a nowa warstwa szybko zacznie się łuszczyć i odchodzić od powierzchni ściany. 

Czym umyć ściany przed malowaniem? Przydatne okaże się mydło malarskie, które należy nałożyć na wilgotną ściereczkę i przy jej pomocy rozprowadzać preparat po powierzchni ściany, usuwając zabrudzenia i kurz. Dobrą praktyką jest kierowanie się od góry do dołu, co znacznie ułatwia wykonywanie pracy. Po wszystkim powierzchnie należy oczyścić, przy pomocy czystej ciepłej wody.

W przypadku powierzchni, na których występują pleśnie oraz grzyby, oprócz zastosowania mydła malarskiego, konieczne jest użycie środka grzybobójczego.

Krok trzeci: gruntowanie i farba podkładowa

Stara warstwa farby zniknęła, ubytki uzupełnione a powierzchnia ściany oczyszczona z zabrudzeń – czas przejść do ostatniego etapu przygotowania ściany do malowania, którym jest gruntowanie. Wbrew opinii wielu, gruntowanie należy wykonywać nie tylko na powierzchniach, które pierwszy raz będą malowane. Specjalną warstwę należy nałożyć również na te ściany, z których wcześniej usunąłeś starą farbę i uzupełniłeś ubytki. Warstwa gruntu stabilizuje podłoże i pozwolą osiągnąć dobrą przyczepność nakładanej farby.

Na rynku bez trudu znajdziesz gotowe grunty, przygotowane od razu do użycia. Warto jednak zwrócić uwagę na zalecenia producenta farby, na którą się zdecydowałeś – często wskazują one parametry gruntu, który sprawdzi się najlepiej. Malowanie ścian można rozpocząć najwcześniej od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu godzin od zagruntowania – w zależności od producenta.

Malowanie ścian – kiedy warto zostawić to profesjonalistom?

Jak widzisz, prawidłowe przygotowanie ściany do malowania nie jest prostym zadaniem – potrzeba do tego pewnych umiejętności technicznych. Może być ono również bardzo czasochłonne, szczególnie jeśli konieczne będzie oczyszczenie ściany ze starej farby. Zdrapywanie powłoki przy pomocy szpachelki może zająć nawet kilka dni. Jeśli więc nie posiadasz odpowiedniej wiedzy oraz brakuje Ci czasu, to skorzystaj z pomocy profesjonalistów.

W Malprof zajmujemy się kompleksową obsługą – od czyszczenia ścian, przez pomoc przy wyborze kolorów, aż po samo malowanie. Korzystamy przy tym z najlepszych narzędzi i wysokiej jakości farb marki Flugger. Takie połączenie sprawia, że tworzymy wnętrza, które zachwycają. Zapytaj o wycenę już teraz!

5/5 - (3 votes)