Jak przekonują naukowcy: kolor pomieszczeń biurowych może wpływać na wydajność i samopoczucie pracowników. Jeśli więc, planujesz remont w Waszym biurze i nie wiesz, jakie barwy ścian będą najlepsze, to koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami. 

Badania nad wpływem kolorów na ludzki mózg

W sieci można znaleźć wiele wyników badań na temat, jak barwy wpływają na nasze samopoczucie, poziom motywacji, czy też nastrój. Do jednych z najważniejszych należą te opublikowane przez University of British Columbia. Tamtejsi naukowcy wykonali szereg doświadczeń, których zadaniem było wskazanie działania barw na wydajność mózgu. Grupa ochotników wykonywała różne zadania, które miały między innymi sprawdzić ich spostrzegawczość, czy też zdolności kreatywnego myślenia. Na komputerach, na których pracowali, używano różnych kolorów tła. Rezultaty tych badań są bardzo interesujące.

Przykładowo największą spostrzegawczością wykazały się osoby, które miały czerwone tło ekranu. Z kolei zadania na kreatywność zostały najlepiej rozwiązane przez ochotników pracujących na komputerach z niebieskim tłem. Eksperyment ten dowiódł, że kolory mają wpływ na zdolności mózgu w określonych sektorach. To jednak nie koniec. Według innych badań: barwy wpływają również na nasze samopoczucie.

O tym możesz przekonać się samodzielnie. Wystarczy, że wejdziesz do pomieszczenia z żółtymi ścianami, by poczuć emanującą z nich radość. Od razu przełoży się to na Twoje samopoczucie, ponieważ żółty to kolor słońca oraz energii, i tak również Ty się poczujesz. W zielonym pokoju łatwiej będzie Ci odpoczywać i relaksować się, a w czerwonym chętniej będziesz rozmawiać i dyskutować.

Teraz już wiesz, że kolory ścian w biurze mają bezpośredni wpływają na pracowników – ich zadowolenie, wydajność i podejście do pracy. Warto zatem wykorzystać badania naukowców w praktyce! Jaki kolor do biura będzie zatem najlepszy?

Malowanie biura: Podpowiadamy, jakie kolory wybrać

Urządźmy sobie teraz wycieczkę po Twoim biurze. Zatrzymamy się na chwilę w każdym pomieszczeniu, by wskazać, jaki kolor najlepiej się w nim sprawdzi.

A jeśli potrzebujesz fachowej pomocy w malowaniu – koniecznie skorzystaj z zakładki kontakt!

Recepcja

Stanowi ona bardzo ważny punkt każdego biura. Tutaj dochodzi do pierwszego kontaktu z klientem, warto więc od razu zakomunikować mu: jesteśmy profesjonalni. To, na jaki kolor się zdecydujesz, powinno w dużej mierze zależeć od charakteru Twojej działalności. Jeśli oferujecie usługi lub związane z szeroko pojętym doradztwem, medycyną, czy też prawem warto wybrać bardziej stonowane barwy np. szary, błękitny lub beżowy. Jeśli odbiorcami Twojego biznesu są młodzi ludzie, to warto zdecydować się na coś odważniejszego. Mogą to być wyraziste odcienie zieleni, żółty, a nawet czerwony.

W obu przypadkach zadbaj o pełen profesjonalizm. Potraktuj urządzenie recepcji jak przygotowanie wizytówki. Postaraj się jak najlepiej przedstawić się swojemu klientowi – pierwsze wrażenie ma znaczenie.

Stanowiska pracy

Tam, gdzie swoje obowiązki wykonują pracownicy powinny dominować kolory żywe, pełne energii i radości. Powinny one pobudzać ich do myślenia, a jednocześnie nie rozpraszać uwagi. Świetnie do tego sprawdzi się kolor niebieski, który powinien dominować na biurowych ścianach. Jak wynika z przytoczonych już wyników badań University of British Columbia, sprzyja on kreatywnemu myśleniu i rozwiązywaniu problemów. Niebieski obniża również poziom stresu. W biurach pracowników sprawdzi się także kolor zielony. Wpływa relaksująco, a także zmniejsza uczucie zmęczenia oczu.

Firmowa kuchnia

W wielu biurach, kuchnia stanowi naczelne miejsce spotkań pracowników. Nie tylko jedzą tam oni swoje posiłki, ale również rozmawiają ze sobą przy wspólnej kawie, zbierają siły na kolejną część dnia, a przede wszystkim nawiązują relacje międzyludzkie. Warto to pielęgnować, bo jak wiadomo: zgrany zespół to skuteczny zespół. Nawiązywaniu kontaktów sprzyjać będą ściany w kolorach mniej formalnych jak czerwony czy pomarańczowy. Pomagają one stworzyć przytulne pomieszczenie, które zachęca do interakcji.

Sale konferencyjne

Miejsca intensywnej pracy i niełatwych spotkań. Zaleca się w nich stosowanie poważnych odcieni, które podkreślą charakter tego miejsca. Dobrze do tego sprawdzą się wszystkie odcienie bieli oraz szarości. 

Kolor ma znaczenie

Wybór właściwych kolorów ścian w biurze ma wpływ na wydajność pracowników. Warto o tym pamiętać przy kolejnym remoncie. Ta stosunkowo niewielka zmiana może pomóc rozwinąć się Twojemu biznesowi.

5/5 - (2 votes)