Blisko połowa Polaków, którzy zdecydowali się na remont w 2019 roku, zrealizowała go samodzielnie – najczęściej decydowano się na malowanie ścian własnymi siłami. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że tylko jedna na cztery osoby deklaruje, że posiada wiedzę i umiejętności, jak zrobić to poprawnie. Takie podejście jest dosyć ryzykowne, ponieważ źle wykonane prace remontowe, narażają właścicieli mieszkań i domów na dodatkowe wydatki. A bez odpowiedniego doświadczania o błąd nie trudno – poznaj najczęściej popełniane błędy podczas malowania ścian.

Złe przygotowanie ściany do malowania

Wiele osób nieposiadających doświadczenia w wykonywaniu prac remontowych uważa, że nałożona farba pokryje wszystkie niedoskonałości ściany. Tak niestety nie jest. Jej powierzchnia powinna zostać odpowiednio przygotowana przed nałożeniem koloru. Konieczne jest m.in. usunięcie plam, zabrudzeń i odchodzących warstw farby, a następnie wyrównanie całej powierzchni przy pomocy specjalnej masy. Niewłaściwe wykonanie tych prac zniweczy cały trud włożony w malowanie. Nowa warstwa farby tylko uwypukli nierówności ściany, a obecność kurzu spowoduje, że jej elementy nie będą się trzymać powierzchni.

Malowanie wilgotnej ściany

Malowanie ścian po godzinach często wiążę się z pośpiechem, a nie jest to najlepszy kompan dobrze wykonanej pracy. Efektem tego jest zbyt szybkie nakładanie warstwy farby na jeszcze wilgotne podłoże. To oczywiście błąd, czego skutkiem są powstające pod powłoką mieszanki pęcherzyki powietrza, które odpowiadają za odpadanie farby. Żeby tego uniknąć, należy odczekać do całkowitego wyschnięcia ściany.

Zły dobór farby

Popularnym błędem jest również stosowanie jednej farby do pomalowania całego mieszkania. Jak łatwo się domyślić, nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ różne pomieszczenia wymagają zastosowania odpowiednich produktów – inna farba musi być zastosowana w pomieszczeniach mokrych, a inna w pomieszczeniach suchych. Użycie zwykłej akrylowej farby, o niskiej klasie ścieralności, w kuchni lub łazience doprowadzi do tego, że ściana szybko stracą swój kolor, a na jej powierzchni może pojawić się wilgoć, pleśń i grzyby.

Błędy przy nakładaniu farby

Malowanie ścian nie jest trudne, jeśli ma się wiedzę, jak to robić. Trudno jednak mieć odpowiednie doświadczenie, jeśli nie wykonuje się takich prac na co dzień. Brak wprawy powoduje, że farba nakładana jest nierówno, przez co powstają przebarwienia, a ta sama farba występuje w różnych odcieniach. Wygląda to mało estetycznie i jest trudne do poprawienia. 

Przy malowaniu ścian warto pamiętać o równomiernym nakładaniu farby pionowymi pasami. Bardzo ważny jest szybkość działania, ponieważ farba powinna zostać nałożona w krótkim czasie, tak by nie dopuścić do wysychania poprzedniego pasa naniesionej farby. Każdy kolejny pas powinien nachodzić na poprzedni i być w tym samym kierunku malowania – najlepiej jeśli jest to z góry na dół.

Brak odpowiednich narzędzi do malowania

Do pomalowania ścian nie wystarczy pędzel i puszka farby. Niezbędne będzie kilka pędzili w różnych rozmiarach, wałki malarskie, kuweta, specjalny uchwyt przedłużający i jeszcze kilka innych narzędzi. Niewłaściwie dobrane lub słabej jakości narzędzia nie tylko spowolnią Twoją pracę, ale przede wszystkim obniży jej jakość.

Wykaz podstawowych narzędzi znajdziesz na etykiecie farby. Pamiętaj jednak o regularnym czyszczeniu każdego z nich, ponieważ brud i resztki farby znajdujące się na wałku lub pędzlu będą trudne do usunięcia ze ściany.

Niewłaściwe zabezpieczenie mebli

Ściany pomalowane, remont już na ukończeniu, a tu po zdjęcie folii okazuje się, że meble i podłoga pełne są plam od farby – trzeba przyznać, że nie jest to najmilsza wizja. Usunięcie takich zabrudzeń jest dosyć trudne, a w przypadku drewnianych mebli może okazać się wręcz niemożliwe, dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia przed rozpoczęciem prac. Wymaga to jednak pewnej wprawy, szczególnie w przypadku izolowania podłogi. Zalecane jest zdjęcie listew podłogowych i dokładne zabezpieczenie powierzchni papierem lub filcem malarskim . Warto pamiętać również o zaklejeniu lub demontażu kontaktów oraz gniazdek znajdujących się w ścianie.

Jak uniknąć błędów przy malowaniu ścian?

Jak widać lista potencjalnych błędów, które można popełnić podczas malowania ścian, jest całkiem długa. Co gorsza, każdy z tych błędów kosztuje czas i pieniądze, które należy poświęcić na poprawę niedoskonałości. W skrajnych przypadkach konieczne będzie rozpoczynanie wszystkich prac od nowa, co podwoi koszt remontu. Jeśli więc nie posiadasz odpowiedniej wiedzy i wprawy, to nie decyduj się na samodzielny remont. Rozwiązaniem szybszym, tańszym i mniej stresującym będzie skorzystanie z usług profesjonalistów. Zamów kontakt już teraz!

5/5 - (2 votes)