Większość dostępnych na rynku materiałów pokrywających dachy wymaga co jakiś czas odświeżenia. Działające na nie warunki atmosferyczne powodują, że blachy, dachówki oraz powierzchnie drewniane tracą swój pierwotny wygląd. Jeśli nie chcesz wydawać ogromnych pieniędzy na ich wymianę, możesz skorzystać z malowania dachu. Na czym ono polega?

Renowacja dachu – w czym pomoże?

Warto co jakiś czas wykonywać przegląd techniczny pokrycia dachowego. Jego powierzchnia jest wyjątkowo narażona na zabrudzenia, rdzewienie, czy też pojawienie się mchu. Taki zaniedbany dach, nie tylko wygląda mało estetycznie, ale przede wszystkim może stanowić realne zagrożenie dla mieszkańców domu – osłabiona struktura jest bardziej podatna na uszkodzenia. Na szczęście jest sposób, dzięki któremu blachy, dachówki i inne materiały na dach mogą odzyskać swoją kondycję.

Napisz do Malprof, aby uzyskać profesjonalną pomoc przy malowaniu dachów – kontakt

Zabiegi renowacyjne to szeroki zakres usług, dzięki którym z pokrycia dachowego znikną mchy, porosty i liście, a jednocześnie wygląd dachu będzie bliższy stanu pierwotnemu. Polegają one głównie na oczyszczeniu powierzchni, a następnie pomalowaniu jej elementów. Dodatkowo stosuje się impregnację, której zadaniem jest zwiększenie ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, w tym promieniowaniem UV.

Malowanie dachu – przygotowanie do prac

Wykonanie takich prac wymaga odpowiedniego przygotowania. Bardzo ważne jest przeprowadzenie dokładnej kontroli stanu dachu i odpowiednie zabezpieczenie niemalowanych elementów – rynien, okien oraz ścian. Przed malowaniem dachu wykonuje się opryskiwanie przeciwko algom, mchom i innym typom pleśni.

Na etapie przygotowania warto również wykonać uzupełnienie ubytków i braków w strukturze dachu. Przed rozpoczęciem malowania, powierzchnia powinna być szczelnie wypełniona, dlatego konieczne może być założenie kilku dachówek, czy też montaż brakujących fragmentów blachy.

Malowanie natryskowe dachu

Samo malowanie dachu wykonuje się przy pomocy metody natryskowej. To szybki, a jednocześnie efektywny sposób na malowanie dużych powierzchni. Co ważne, przy pomocy malowania natryskowego można pokryć farbą zarówno powierzchnię dachówki, jak i blachy. Różnica polega na wyborze odpowiedniego typu farby, która będzie dopasowana do rodzaju materiału. Farby różnią się między sobą również kolorem – jedna z nich pomoże przywrócić pierwotny wygląd, a inna całkowicie odmieni Twój dach.

Malowanie dachu z blachy ocynkowane wymaga najczęściej nałożenia dwóch, a nawet trzech warstw farby. Pierwszą z nich jest warstwa gruntująca, a dwie kolejne to właściwa farba do dachu. Pomiędzy poszczególnymi etapami należy zachować odpowiedni odstęp czasowy, tak aby mieszanka mogła wyschnąć.

W przypadku powierzchni pokrytych dachówką bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Przestrzenie pomiędzy dachówkami są narażone na gromadzenie się zabrudzeń. Mycie dachów najlepiej wykonać przy pomocy myjki ciśnieniowej lub specjalnych środków chemicznych. Dodatkowo, kilka elementów dachu trzeba odmalować ręcznie np. okolice kominu, opierzenia i wiatrownice. Należy również pamiętać, aby wykonać prace w odpowiednich warunkach – nie powinno być zbyt wilgotno.

Malowanie dachu – samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów?

Zanim zdecydujesz się na samodzielne wykonanie malowania, musisz mieć świadomość, że prace odbywają się na dużej wysokości. Często dachy posiadają również wysoki kąt nachylenia, co dodatkowo utrudnia poruszanie się po nim. Wymagane są więc odpowiednie umiejętności, a także profesjonalny sprzęt, dzięki któremu poczujesz się bezpiecznie. 

Aby samodzielnie wykonać malowanie dachu z blachy lub dachówki, powinieneś wyposażyć się w agregat hydrodynamiczny do malowania natryskowego. Nie jest to jednak tanie urządzenie, ponieważ jego cena sięga nawet kilku tysięcy złotych. Zważywszy na to, że malowanie dachów przeprowadza się raz na kilka lat, może okazać się, że tego rodzaju wydatek jest po prostu zbędny.

Korzystają z usług profesjonalistów oszczędzasz czas i pieniądze, a jednocześnie otrzymujesz gwarancję, że prace zostaną wykonane na wysokim poziomie. Warto zatem rozważyć taką możliwość jeśli zdecydujesz się na odświeżenie powierzchni swojego dachu.

2.1/5 - (16 votes)