Każdy marzy o nowocześnie zaaranżowanym mieszkaniu, ale nie każdy wie, jak to zrobić. Szeroka paleta odcieni dostępna u producentów farb sprawia, że podjęcie ostatecznego wyboru stanowi spore wyzwanie. Jeśli właśnie stoisz przed dylematem, jak pomalować swoje mieszkanie, to idealnie trafiłeś. W tym artykule znajdziesz kilka podpowiedzi, jak nadać wnętrzom nowoczesnego wyglądu. 

Kolor roku 2020 w nowoczesnym mieszkaniu

Jeśli poszukujesz najmodniejszego koloru farby do swojego mieszkania, to powinieneś spojrzeć w kierunku Instytutu Pantone – każdego roku wskazuje swój kolor, który będzie panował przez kolejne dwanaście miesięcy. O ile poprzednie wybory można było uznać za odważne i ekscentryczne, o tyle tytuł koloru roku 2020 przypadł barwie stonowanej i eleganckiej – idealnej do nowoczesnego wnętrza. Tym kolorem jest Classic Blue, oczywiście nie musisz się sztywno trzymać trendom wyznaczonym przez instytut – z pewnością znajdziesz swój ulubiony kolor pośród ogromnej bazy producentów farb.

Potrzebujesz pomocy w malowaniu? Napisz do nas – przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Paleta kolorów nowoczesnego wnętrza

Podstawowymi kolorami nowoczesnych mieszkań są biel, beż oraz odcienie szarości. Ich stonowany charakter doskonale sprawdzi się w salonie, kuchni oraz sypialni. Brak wyrazistości, nie musi przy tym oznaczać nudy. Umiejętne operowanie tymi odcieniami pozwala stworzyć wnętrze przejrzyste, pełne światła i pozbawione monotonii. 

Stonowane kolory od zawsze stanowią synonim elegancji. Jasne barwy są idealnym tłem dla drewnianych mebli, dlatego doskonale sprawdzają się w salonie. Z powodzeniem można je również stosować, jako uzupełnienie nowoczesnych elementów wyposażenia. Biel oraz szarość sprawdzą się również w mniejszych pomieszczeniach, optycznie je powiększając, a także w większych salonach i kuchniach.

Ogromną zaletą stosowania stonowanych kolorów ścian w nowoczesnych mieszkaniach jest możliwość łączenia ich z odważniejszymi barwami. W ich otoczeniu doskonale wyglądają elementy pomalowane na kolory takie jak błękitny czy też niebieski. Takie połączenia sprawdzą się w nowoczesnej łazience, pełnej elegancji i minimalizmu.

Przy łączeniu kolorów warto zachować umiar. Nowoczesny styl coraz częściej utożsamiany jest z minimalizmem. Idea ta odnosi się nie tylko do zasad życiowych, ale również do projektowania wnętrz. Mniej różnych kolorów oznacza więcej korzyści. Ograniczyć należy paletę barw i stosować tylko te kolory, które ze sobą współgrają.

Minimalizm czy odwaga?

Nowoczesne mieszkanie to nie tylko minimalizm i stonowane kolory. Jeśli jesteś osobą o większej odwadze, która poszukuje nieszablonowych rozwiązań, to mamy też coś dla Ciebie. Co to takiego?

Przede wszystkim są to nieoczywiste kompozycje kolorystyczne. Odważne połączenie kolorów ścian może stworzyć niebanalny efekt, który będzie emanował świeżością i odrobiną szaleństwa. Jak dobrać kolory ścian w tej konwencji? W odważnych, nowoczesnych aranżacjach powszechnie stosowane są takie barwy jak butelkowa zieleń, pudrowy róż i cała paleta kolorów ciepłych – żółty, pomarańczowy i czerwony.

Podsumowanie

Możliwości zaaranżowania nowoczesnego mieszkania jest sporo. Warto jednak pamiętać o umiarze i kompozycyjnej spójności. Bez względu na to, jakie kolory wybierzesz, nie powinno być ich zbyt dużo. Nadmiar nachodzących na siebie odcieni może całkowicie zaburzyć efekt, który chcesz osiągnąć.

5/5 - (3 votes)