Farby dla alergików. Jak wybrać odpowiednią?
W ciągu ostatnich 100 lat liczba osób cierpiących na różnego rodzaju alergie wzrosła o kilka milionów. Dzisiaj już co trzeci Polak ma problemy o podłożu alergicznym, co jest efektem dynamicznego rozwoju cywilizacji i coraz większego zanieczyszczeniem powietrza. Na szczęście tendencja wzrostowa została zauważona przez przemysł. Już teraz powstaje wiele produktów przyjaznych alergikom, a jednym z nich są hipoalergiczne farby. Jak wybrać odpowiednią?
Farba hipoalergiczna do domu
Standardowe mieszanki farb pełne są mniej lub bardziej szkodliwych substancji. Mogą one wywoływać reakcje alergiczne, których efektem jest kaszel, katar, zaczerwienione oczy lub miejscowe podrażnienia na skórze. Istnieją jednak farby, które zarówno podczas malowania ścian, jak i schnięcia nie wydzielają uciążliwych alergenów. Jak rozpoznać taką hipoalergiczną farbę? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej skład.
Woda zamiast rozpuszczalnika
Aż 60 proc. składu farb rozpuszczalnikowych stanowią rozpuszczalniki o wysokiej zawartości niebezpiecznych związków. W tego typu farbach obecne są również metale ciężkie, które także źle wpływają na zdrowie. Dlatego wybierając farbę do malowania dla alergika, należy szukać farb rozcieńczonych wodą np. farb akrylowych. Ich podstawowym spoiwem jest żywica akrylowa, która nie wydziela szkodliwych substancji podczas schnięcia.
Akrylowe mieszanki zalicza się do farb emulsyjnych. Wyróżniają się one tym, że dobrze kryją powierzchnię, stosunkowo łatwo się je nakłada, a sama farba schnie bardzo szybko. Znacznie skraca to czas malowania ścian, dzięki czemu alergik jest mniej narażony na kontakt z unoszącymi się związkami chemicznymi.
Farby do malowania bez MIT
Metyloizotiazolinon (w skrócie MI lub MIT) jest silnym środkiem konserwującym, który jest wykorzystywany w produktach do higieny osobistej oraz całej gamie produktów przemysłowych. MIT obecny jest również w farbach produkowanych na bazie wody – zapewnia im trwałość i zapobiega psuciu. Niestety, jak udowodnili naukowcy, coraz większa liczba osób wykazuje symptomy uczulenia na ten konserwant.
W przypadku takich osób, nawet śladowe ilości składnika MIT mogą wywołać reakcję alergiczną. Konieczny jest więc wybór farb o znikomej ilości środka konserwującego. Takie produkty oferuje między innymi firma Flugger, która oprócz prób ograniczania ilości MIT w składzie farb, informuje również swoich klientów o obecności nawet niewielkiej ilości substancji. Stosowną informację można znaleźć na etykiecie farby, w której składzie znajduje się zaledwie 0,0015% MIT – mimo że europejskie normy nakazują znakowanie farb mających 0,01% MIT.
Mniej LZO i plastyfikatorów
Lotne związki organiczne oraz półlotne związki organiczne (plastyfikatory) to dwa typy substancji, które stanowią największe zagrożenie dla alergików. Pierwsze z nich uwalniają się przede wszystkim podczas malowania, natomiast drugie są szkodliwe nawet po zakończeniu prac. Niestety oba typy związków są mocno uczulające, dlatego nie powinny znaleźć się w składzie farby dla alergików.
Żeby sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest, należy dokładnie przeanalizować etykietę farby. Producenci chętnie oznaczają produktu, w których nie ma wiele szkodliwego LZO. Obecnie unijne prawo pozwala na zawartość w mieszance 30g/l LZO, ale w przypadku alergików najlepsze będą farby, w których obecność szkodliwych związków nie przekracza 10g/l.
Odporna na kurz
Równie niebezpieczny, jak szkodliwe substancje chemiczne, jest dla wielu alergików gromadzący się na ścianach, meblach i regałach kurz. Uczulenie na niego należy do najczęściej diagnozowanych alergii, a same objawy są wyjątkowo uporczywe. Dlatego osoby źle reagujące na kurz i roztocza powinny podczas remontu unikać farb o nierównej strukturze lub pylących.
W przypadku alergii na kurz konieczny jest również wybór farby odpornej na mycie i ścieranie. Najprawdopodobniej ściany w domu alergika będą częściej myte, tak by nie znajdowało się na nich zbyt wiele zabrudzeń. Konieczny jest więc wybór odpowiedniej farby o wysokim stopniu trwałości (najlepiej w pierwszej klasie odpornosci), która nie ulegnie zniszczeniu nawet przy częstym myciu na mokro.
Malowanie ścian w domu alergika
Podczas remontu należy liczyć się z tym, że najwięcej zanieczyszczeń wydobywa się podczas samego malowania. Nawet najlepsza farba nie jest pozbawiona szkodliwych substancji, dlatego zaleca się, by alergicy nie wykonywali tego rodzaju prac samodzielnie. W zależności od typu alergii, a także składu farby, u takich osób mogą występować duszności, łzawiące oczy, a nawet pojawiać się na zaczerwienienia skóry.
Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z usług profesjonalnej firmy malarskiej. Specjaliści pomogą w wyborze odpowiedniej farby, a następnie zajmą się samym malowaniem.
Szukasz pomocy przy malowaniu? Zamów kontakt z Malprof.